100 yıl sonra bir ilk: CHP'nin 2 Cumhurbaşkanı adayı da 'kesin' kazanır


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
100 yıl sonra bir ilk: CHP'nin 2 Cumhurbaşkanı adayı da 'kesin' kazanır

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, 'Muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı' anketinde vatandaşların verdiği cevaplara göre Mansur Yavaş’ın Ekrem İmamoğlu ve Meral Akşener’den daha çok oy alarak bu iki ismi geride bıraktığını yazdı. Anketlerden gelen son verilere göre CHP'nin her iki adayı Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, olası bir erken seçimde mevcut Cumhurbaşkanı AKP'li Recep Tayyip Erdoğan'ı geride bırakıyor..

Takip Et

AREA’nın yaptığı son ankette  ‘Muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı’ sorusuna Mansur Yavaş diyenlerin sayısının Ekrem İmamoğlu’nu geçtiğini, listenin üçüncü sırasında Meral Akşener’in yer aldığını aktardı.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşe yazısının ilgili bölümünde AREA’nın yaptığı anket sonuçlarına yer verdi.

Araştırmada benim açımdan iki önemli sonuç var” diyen Zeyrek, şu bilgileri paylaştı:

“AREA isimli araştırma şirketi 25-27 Temmuz tarihleri arasında 12 büyükşehirde 2 bin 212 kişiyle görüşerek ‘Türkiye Siyasi Gündem Araştırması’ başlıklı bir araştırma yayınladı. Araştırmada, benim açımdan iki önemli sonuç var:

Araştırmaya göre, bugün referandum yapılsa ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ büyük farkla tercih edilir.

‘Muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı’ sorusunda Mansur Yavaş diyenlerin sayısı Ekrem İmamoğlu’nu geçmiş. Listenin üçüncü sırasında ise Meral Akşener var.”

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'ı geride bırakıyor, Mansur Yavaş da İmamoğlu'nu geçti..

Pandemi süreci, ekonomik sorunlar ve son siyasi gelişmelere paralel olarak yapılan anketlere göre, mevcut AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ısrar ettiği 'yarı başkanlık sistemi' olası bir erken seçimde muhalefetin olası Cumhurbaşkanı Adayları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın gerisinde kalıyor.

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin