AKP'den belediye meclislerine 'eyalet modeli'


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
AKP'den belediye meclislerine 'eyalet modeli'

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, yapılacak yeni düzenlemeyle her belediye meclisi, TBMM benzeri sistemle yönetilecek. Mevcut durumda belediye meclislerine yurttaşların oyuyla göreve gelen belediye başkanları başkanlık ediyor.. Bu düzenleme ile AKP kaybettiği büyükşehirlerde söz sahibi olabilmenin hesabını yaparken hem de meclislerdeki alınan kararlara Cumhurbaşkanı onayı da gerektirecek bir yapı getirmek istediği iddia ediliyor. Kulislere göre, 'Erdoğan'ın 'Devlet içinde devlet' olarak yorumladığı belediyeleri 'Eyalet sistemine benzer bir yapıya' dönüştürerek olası erken seçime veya 2023 seçimlerinde elini güçlendirmek istiyor..

Takip Et

AKP-MHP ittifakının, seçim ve yerel yönetimlere ilişkin mevzuatlarda yapacağı değişiklikle, belediye meclislerindeki yapıyı da değiştireceği iddia edildi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde söz konusu değişikliği gündeme getirdi.

‘Belediye meclislerinde başkanlık sisteminin tüm kurallarının uygulanmasına karar verildiğini’ aktaran Sarıkaya, belediye meclislerinin başkanlarının, mecliste yapılan seçimle göreve gelmesinin planlandığını yazdı. Sarıkaya, ‘bu düzenlemenin 2021 yılının ilkbaharında tamamlanmasının olası’ olduğunu belirtti.

Sarıkaya’nın “Siyasette “çifte beş” dönemi” başlıklı yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

“BELEDİYE MECLİSİNE YENİ DÜZEN

Örneğin İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Antalya’da belediye başkanını Millet İttifakı desteğindeki CHP adayları kazandı, ancak belediye meclislerinde Cumhur İttifakı ağırlıklı oya ulaştı.

Belediye başkanlarının hemen hepsi azınlıkta kaldı…

Bu durum dikkate alınarak, belediye meclislerinde de başkanlık sisteminin tüm kurallarının uygulanmasına karar verilmiş.

TBMM BAŞKANI GİBİ

Nasıl ki Cumhurbaşkanı ile TBMM birbirinden farklı işlev görüyor, Cumhurbaşkanı da Meclis oturumunu yönetmiyorsa, benzer durumun belediye meclislerinde de uygulanmasına yönelik çalışma başlamış.

Buna göre seçilen belediye başkanları, belediye meclislerinin doğal başkanı olamayacak; belediye meclisleri TBMM gibi başkanını kendisi seçecek.

Oturumu da seçilen başkan veya yerine gösterdiği başkanvekilleri yönetecek.

Bu düzenlemelerin ne zaman çıkabileceğini sordum.

Covid-19 nedeniyle uzun ara veren ve gelecek hafta Salı günü çalışmalarına kaldığı yerden başlayacak olan TBMM’de bütün bu değişikliklerin bu yasama yılında tamamlanmasının zor olduğuna dikkat çekildi.

Görünen o ki TBMM Ekim’de açıldıktan sonraki çalışma takvimi ve bütçe de dikkate alındığında, gelecek yılın ilkbaharına kadar tamamlanması olası…”

MUHALEFETE KARŞI BİR HAMLE

Mevcut durumda belediye meclislerine, yerel seçimlerde seçilerek göreve gelen belediye başkanları başkanlık ediyor.

Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ise Mansur Yavaş başkanlık görevini yürütüyor.

Meclis oturumları belediye başkanları tarafından yönetiliyor. Geçen yılki yerel seçimlerin ardından özellikle İstanbul ile Ankara belediyelerinin yönetiminin muhalefete geçmesi ve belediye meclis oturumlarının canlı olarak yayınlanması iktidar kanadında tedirginlik yaratmıştı.

CHP’li belediye başkanları meclis oturumlarındaki sözleriyle hem kendi popülaritelerini artırmış hem de AKP’yi siyasi açıdan zor durumlara sokmuşlardı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin