Atatürk Havalimanı'ndaki 'korsan, kaçak' yıkıma ara verildi.


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Atatürk Havalimanı'ndaki 'korsan, kaçak' yıkıma ara verildi.

Son dakika... Tepkilerin odağındaki yıkım kaçak çıktı.. İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atatürk Havalimanı ihalesini alan firmanın sözleşme tarihinin 16 Mayıs olduğunu ancak iş makinelerinin günler öncesinden pistlere girdiğini açıkladı. Havalimanında korsan kaçak yıkıma ara verilirken; İmamoğlu, firma ve tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi...

Takip Et

Cumartesi günü İstanbul Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kırılması için iş makineleri ve kamyonlar sahneye çıktı. Türk havacılık tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan havalimanının millet bahçesine çevrilmesi kamuoyunda tepkilere neden oldu; İYİ Parti ve CHP havalimanı önünde protesto gösterisi düzenledi.

İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, Florya Atatürk Kent Ormanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Atatürk Havalimanı ihalesini alan firmanın sözleşme tarihinin 16 Mayıs olduğunu ancak iş makinelerinin günler öncesinden pistlere girdiğini açıkladı.

Atatürk Havalimanı'ndaki 'korsan, kaçak' yıkıma ara verildi.
Atatürk Havalimanı'ndaki 'korsan, kaçak' yıkıma ara verildi.

Konuya ilişkin belgeyi de paylaşan İmamoğlu, firma ve tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Ekrem İmamoğlu Kamu İhale Kurumu tarafından düzenlenen belgeyi açıkladı. Belgede Sözleşme tarihi 16 Mayıs 2022 olarak görünüyor.

SÖZLEŞME İMZALAMADAN İŞE BAŞLADI

İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atatürk Havalimanı ihalesini alan Yapı ve Yapı  firmasının projeyle ilgili ihale sözleşmesini 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü imzaladığını belgesiyle açıkladı. İmamoğlu, müteahhide ait iş makinelerinin ise günler öncesinden pistlere girdiğine dikkat çekti. Yapı ve Yapı firmasına ait iş makineleri ve kamyonlar 14 Mayıs Cumartesi günü Atatürk Havalimanı apronuna girmişti.

360 GÜNDE BİTECEK

İmamoğlu’nun açıkladığı Kamu İhale Kurumu kayıtlarındaki belgeye göre, tam adı İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve Millet Behçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi sözleşmenin imzalandığı gün 16 Mayıs 2022 günü başladı ve 360 günde 10 Mayıs 2023 tarihinde tamamlanması öngörüldü.

RESMİ YAZI BEKLENECEK

Bugün sosyal medya hesabından bir açıklama yapan İYİ Parti İBB Grup Sekreteri Ali Kıdık ise şu ifadeleri kullandı: “Atatürk Havalimanı'ndaki yıkım faaliyetlerine ara verildi. Yıkımın herhangi bir resmî evraka dayanmadan başladığı ortaya çıktı. Resmi yazı gelene dek korsan yıkıma ara verildi.”

İstanbul’da milyonlarca ağaç kesilip üçüncü havalimanı yapılırken kapatılan Atatürk Havalimanı’nın milyarlarca liralık pistleri kırılacak yerine 25 bin ağaç dikilmesi büyük tepki görmüştü.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin