Çığ felaketine Cumhurbaşkanı başdanışmanı Gülşen Orhan mı neden oldu


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Çığ felaketine Cumhurbaşkanı başdanışmanı Gülşen Orhan mı neden oldu

ÇIğ felaketinden sağ olarak kurtarılan iş makinası operatörü 'Makinayı hareket ettirmemle çığ koptu. Kimse beni dinlemedi. Keşke hiç orada olmasaydık..' ifadelerini kullanmıştı.. Van’da 38 vatandaşımızın hayatını kaybettiği çığ felaketi hakkında konuşan HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan uyarıları dinlemedi. İş makinaları ile yolu açılması için talimat verdi. Yüksek desibel çığı tetikledi ve minibüs çığın altında kaldı” dedi

Takip Et

Van’da iki defa çığ felaketi yaşandı. Üçüncü bir facianın yaşanmaması için dün akşam saatlerinde arama kurtarma çalışmalarına ara verilmiş ve sabah saatlerinde tekrar başlatılmıştı.

Beş vatandaşın hayatını kaybettiği ve sekiz kişinin de yaralandığı çığ felaketinde kar altında kalan iki kişiyi kurtarmak isteyen UMKE,UMKE ve JAK ekiplerinin de üzerine çığ düştü..  İlk çığdan sağ olarak kurtulan iş makinası operatörü Bahattin Karagülle,  'Makineyi hareket etmemle çığın düşmesi bir oldu..' sözleri dikkat çekmişti..

Çığ felaketine Cumhurbaşkanı başdanışmanı Gülşen Orhan neden oldu
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan

Ölü sayısı toplamda 38’e yükselirken HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, çığ felaketinin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan yüzünden yaşandığını açıkladı.

BirGün'ün haberine göre; İlk çığ felaketinin öncesinde Orhan’ın uyarıları dikkate almayarak iş makinaları ile güzergahındaki yolu açtırdığını ve makinaların çığa neden olduğunu bildiren Aydemir, canlı yayında şunları anlattı:

“Olayı anlamaya çalışmam anlamında birkaç telefon görüşmesi yaptım. Çatak’ta bir yemek organizasyonu var. Ak Parti eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ki kendisi de yaralı, Gülşen Orhan bir etkinliğe katılıyor.

"BU GEÇİTTEN GEÇİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Kendi seçim bölgesi. Oradan çıkarken diyorlar ki ‘Burada çığ tehlikesi var, buradan yola çıkmayın, doğru değil.’ Ancak heyetle birlikte yola çıkıyor. Harabet diye bir geçit. Bu geçitten geçilmesi mümkün değil, kar kapatmış olabilir, burada çığ tehlikesi var. Üst noktada. ‘Narlıca’dan dahi geçemeyebilirsiniz’ diyorlar. Yani yol sıkıntılı.

İLGİLİ HABER

"4-5 İŞ MAKİNASINI YANINA ALIYOR"

Yola çıkmadan önce Gülşen Orhan 4-5 iş makinasını yanına alıyor. Narlıca Kara Yolları İstasyonu’ndan alıyorlar araçları. İş makinaları yolu açarak buradan geliyor. Burada çığ tehlikesi var kar yolu kapatmış iş makinalarıyla öncesinde müdahale edilmiş başka bir noktaya. Çığı tetikleyen şeylerden biri de yüksek desibel. Buraya kadar geliyorlar. Yolda telefon çekmiyor. Burada 3 bin 500 metre rakımdan söz ediyoruz. Ve orada çığın altında kalıyor minibüs. Daha sonra Can ve Şırnak’tan askerler oraya sevk ediliyor. Jandarma ve korucular da ikinci çığın altında kalıyor ve şehit oluyor.

"YOLA ÇIKILMASIN DENİLİYOR, ÇIKILIYOR"

Öncesinde bir tedbirsizlik olduğu kesin. ‘Yola çıkılmasın’ deniliyor çıkılıyor iş makinası ile yol açılıyor. Sonrasında bu tür olaylarda aynı bölgede ikinci çığ tehlikesi olabileceği beklentileri var. Tedbirsizlik olduğu görülüyor. Olayın meydana gelmesinden önce yola çıkılması.”

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin