Dolar 8.80'i aşarak bir rekor daha kırdı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Dolar 8.80'i aşarak bir rekor daha kırdı

Dün 7.83'ü aşarak rekor kıran dolar/TL bugün 7.82 seviyesinde güne başladı. Euro ise 9.13 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanması beklenen Yeni Ekonomi Programı takip edilecek. 29 Eylül 2020 Salı dolar kuru, dolar kurunda son durum ve Kapalıçarşı anlık ve canlı dolar kuru

Takip Et

Dolar bugün güne satış fiyatı 7,8126 liradan başladı. Dolar kurunda alış fiyatı 7,8206 lira olarak 29 Eylül 2020 tarihinde başlamış oldu.

Merkez Bankası'nın (TCMB) sürpriz faiz artışı ve bunu takiben BDDK'nın swap kısıtlamalarını gevşetmesi Türk Lirası'na ciddi bir iyimserlik getirmesine rağmen dolardaki küresel değer kazancı ve artan jeopolitik tansiyon Türk Lirası için oluşan iyimser havayı dağıttı. Dolar, euro ve sterlin dün tarihi zirvelerini yeniledi.

Dolar 8.80'i aşarak bir rekor daha kırdı
Dolar 8.80'i aşarak bir rekor daha kırdı

DOLAR KAÇ TL ?

Merkez'in geçen haftaki sürpriz faiz artırımıyla dolar/TL 7.51'e gerilemişti, ardından dolardaki jeopolitik riskler, küresel değer kazancı ve satış baskısı iyimserliği azaltmıştı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar kur üzerinde jeopolitik gerilimi artırıyor.

Geçen hafta ise Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile diyalog yolunun açılmış olması Türk Lirası açısından olumlu bir gelişme olarak yorumlanmıştı.

Reuters'a konuşan bir bankanın Hazine işlemcisi, “TL'de Asya piyasasında ani bir hareket görüyoruz. Tam olarak ne olduğu anlaşılabilmiş değil ancak illikit piyasada 7.8 seviyesini gördükten sonra 7.7 ile TCMB faiz artışı öncesi seviyelerin hemen altına geldik. TL'ye karşılaştırmalı olarak baktığımızda TCMB ve BDDK kararları ile değer kaybına rağmen ciddi bir pozitif ayrışma gördüğümüzü söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin