Dolar 9.03'ü aştı: İşten güncel dolar euro kuru


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Dolar 9.03'ü aştı: İşten güncel dolar euro kuru

Son dakika.. Erdoğan konuştu, TL eridi dolar patladı!.. Merkez Bankası'nın faiz düşürme kararının ardından rekor kıran dolar/TL, dün akşam saatlerinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye sözlerinin ardından TL eridi, dolar tarihi zirveyi gördü.. Akşam saatlerinde dolar TL karşısında 9.03 seviyelerini aştı

Takip Et

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından rekor seviyelerine yükselen dolar/TL, dün akşam saatlerinde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye açıklaması sonrası bir rekor daha kırarak uluslararası piyasada 9 TL’yi aşmıştı.

DOLAR KAÇ TL OLDU? DÖVİZ KURLARI GÜNCEL

Böylece düne 8,9694 liradan başlayan dolar, Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından rekor seviye ulaşmıştı.

ERDOĞAN KONUŞTU DOLAR PATLADI!

Dün akşam saatlerinde Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan’ın Suriye ile ilgili sözleri sonrasında ise dolar, uluslararası piyasada 9.0152 seviyesine gelmişti. Euro/TL ise 10,4211 seviyelerinde işlem görmüştü.

Dolar 9.02'ye vurarak tarihi zirveyi gördü: İşten güncel durum
Dolar 9.02'ye vurarak tarihi zirveyi gördü: İşten güncel durum

Dolar bu sabah saatlerinde 9.02 TL’ye ulaştı

Birçok bankacı TCMB'nin faiz indirimlerinin devam etmesi halinde ani faiz artışlarına kısa sürede ihtiyaç duyulabileceği endişesini dile getirirken bu endişeler de TL'de baskı yaratıyor.

TÜRKİYE TRENDDEN AYRIŞIYOR
Dünyada enflasyonun ne kadar geçici olduğu tartışılıp, sıkılaşma adımları ön plana çıkarken, enflasyonda yükselişin devam ettiği Türkiye ise faiz indirimleri ile küresel trendden ayrışıyor.

ENFLASYON İKİ BUÇUK YILIN ZİRVESİNDE
TL'deki sadece Eylül ayı başından beri değer kaybı yüzde 8'e yaklaştı. Bu bile yaratacağı iki puana yakın geçişkenlik etkisiyle TÜFE'yi yüzde 20'li seviyelere tek başına yükseltebilecek bir neden. Enflasyon yüzde 19.58 ile iki buçuk yılın zirvesinde bulunuyor.

Ekonomistlerin faiz indirimi sonrası enflasyon tahminleri 2021 için yukarı çekilirken 2022 için yukarı yönlü revizyonlar çok daha büyük boyutta yapılmaya başlandı.

Kavcıoğlu, dün önümüzdeki dönem faiz politikasına ilişkin sinyal vermedi ve TL'nin değer kaybınının sadece faiz indirimi ile ilişkilendirmenin doğru olmadığını da söyledi.

Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurların, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olduğunu belirten Kavcıoğlu, "Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmekte" dedi.

Kavcıoğlu, enflasyonda düşüşü sağlayacaklarını rezervlerde ise yıl sonu itibarıyla tarihi rekora geleceklerini söyledi.

YABANCILAR YATIRIMI AZALTTI
Bankacılar, yabancı yatırımcıların zaten oldukça düşük seviyelerdeki Türkiye varlıklarından çıkış yönlü işlemlerine, lokallerin ise dolar/TL'deki devam eden yükselişte 260 milyar dolarlık döviz cinsi varlıklarından sınırlı kâr satışlarına devam ettiklerini belirtiyorlar. TCMB verilerine göre yabancılar faiz indirimi sonrası takip eden haftada Türkiye yatırımlarını yaklaşık 3.5 milyar dolar daha azalttılar. 

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin