Dolar güne 8.20 rekoruyla başladı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Dolar güne 8.20 rekoruyla başladı

Doların TL karşısındaki yükselişi ve TL'nin de Dolar karşısında eriyişi hızla devam ediyor.. 8 TL yi gören dolar 24 saat içinde 20 kuruşluk artış gösterdi ve 8.20 seviyesinde güne başladı. Euro/TL ise 9.65'ten işlem görüyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın yapacağı enflasyon raporu sunumu günün en önemli gelişmesi olarak takip edilecek. Piyasalar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi yarım gün açık olacak.

Takip Et

Dolar/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ve jeopolitik endişelerle 8.2067’ye kadar yükselerek yeni tarihi zirvede seyrediyor.

TL’de benzer para birimlerinden negatif ayrışma ile birlikte görülen değer kaybı üzerinde etkili unsurların arasına son günlerde jeopolitik gelişmelerle AB ve ABD ile gerilimin artabileceği endişeleri de eklenmiş durumda.

DOLAR VE EURO KAÇ TL OLDU? SON DURUM

Dolar güne 8.20 rekoruyla başladı
Dolar güne 8.20 rekoruyla başladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hafta sonu ABD’ye “yaptırımın neyse geç kalma yap” söyleminin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Müslümanlara karşı tavrı konusunda zihinsel tedaviye ihtiyacı olduğunu söylemini tekrarladı.

Erdoğan dün Fransız mallarına yönelik boykot çağrısı da yaptı.

TCMB’nin likidite adımları sonucunda gecelik faizler %14.5’e yaklaşmış durumda. Ancak kurda önemli bir psikolojik seviye olan 8’in aşılması ardından hem lokal hem de yabancı yatırımcıların henüz TL’de iyimser bir seyir öngörmemesi endişeleri daha da artırıyor.

DOLARIN DURUMU NE OLUR? UZMANLARDAN DOLAR AÇIKLAMALARI

Ahlatcı Yatırım tarafından hazırlanan dolar notunda, “Teknik olarak incelediğimizde, kurun 8,19 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 8,21, 8,23 ve 8,26 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 8,17, 8,15 ve 8,12 destek seviyeleri takip edilebilir.” ifadeleri kullanıldı.

Ikon Menkul tarafından hazırlanan dolar/TL analizinde, “Dolar/TL paritesi 7.9525 seviyesini yukarı yönde aştıktan sonra yükselişine devam etti ve dün 8.20 seviyesi görüldü. Bu haliyle yükseliş trendini birlikte takip ettiğimiz 8 günlük ortalamayı izlemeye devam ediyoruz. Olası düşüşlerde 8 günlük ortalamayı destek hattı olarak takip edeceğiz. Haftalık ana destek olarak ise 7.8888 desteğine denk gelen 21 günlük ortalama oldukça önemli. Destekler: 8.0900 – 8.0310 – 7.9875 – 7.9525, dirençler: 8.2045 – 8.3300 – 8.4630” denildi.

QNB Finansbank tarafından hazırlanan analizde ise, “Gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybetme eğilimi gösterirken, TL görece negatif bir seyir izliyor. 8,20 direncine ulaşan dolar kurunda 8,00 destek seviyesi olarak takip edilebilir.” ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin