Erdoğan ABD'ye seslendi: Oranın sahipleri Araplar. Menbiç'i boşaltın


Haber Oku Kaynak: Haber Oku / Şehir: Genel
Erdoğan ABD'ye seslendi: Oranın sahipleri Araplar. Menbiç'i boşaltın

Son dakika.. Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye Menbiç'i boşaltın çağırısı yaptı.. Erzurum'da konuşan Erdoğan gündemi değerlendirdi. Erdoğan, 'Türkiye Afrin meselesini büyük ölçüde çözmüş durumda' dedi. Erdoğan, Zeytin Dalı kararı üzerinden Avrupa Parlamentosu'nu da eleştirdi. Öte yandan Erdoğan Menbiç konusunda, Bize 3 ayda çıkarırız dediler. Çıkmadılar. Bunları Fırat'ın doğusuna sürmediler. Biz oyalanmaya gelemeyiz. Oranın sahibi Araplar. Bırakalım onlar gelsin, girsin. dedi.

Takip Et

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Erzurum İl Kongresi öncesinde halka seslendi.

Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'na değinen Erdoğan, "Afrin'de sona doğru geliyoruz" dedi.

Zeytin Dalı kararı üzerinden Avrupa Parlamentosu'na tepki gösteren Erdoğan, "Afrin'den askerlerinizi çekin bu doğru değil diyorlar. Ey AP siz bu millete ne zamandan beri akıl vermeye başladınız. O aklı siz kendinize saklayın. Afrin'de yola devam" diye konuştu.

Erdoğan, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

"3,5 milyon Suriyeli'ye 7 senedir ev sahipliği yapan biziz. Kapıları açıp gönderseydik kaçacak delik arayacaktınız, delik. Bize yalvardınız, 'Aman kapıları açmayın' diye. Biz insanlık yaptık ama siz insanlıktan anlamıyorsunuz ki.

Şu anda da istediğiniz kararı alın, bir kulaktan girer, öbüründen çıkar. Sizin aldığınız kararların zaten kıymeti harbiyesi yok. Asla sivil insanlarla işimiz yok. Afrin'den kaçmak isteyen sivillere nasıl zulüm ettiklerini gördünüz değil mi? İninize gireceğiz, nereye kaçarsanız kaçın kovalayacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kongrede yaptığı konuşmadan öne çıkanlar ise şöyle:

"Komuta kademesiyle görüşüyorum. Gençler bizi Afrin'e götür diyorlar, ne diyorsunuz diyorum. Diyorlar ki 'Sayın Cumhurbaşkanım şu anda ihtiyaç yok. Olduğunda müracaat edeceğimiz kapı sizsiniz.' Siz 15 Temmuz'da zaten bunun imtihanını verdiniz. Bu darbecilere ülkemizi kaptırmadık. FETÖ Erzurumun bir köyünden çıkmıştı. ABD'ye kaçmıştı, sen artık dönsen de dadaşlar sokmaz seni buraya.

Erdoğan Erzurum'da kouştu

Erzurum'u ülkemizin et ihtiyacının karşılandığı bir merkez haline getirmek için gerekli desteği veriyoruz. Elektrikli otomobillerin şarj aksamların geliştirilmesi ve üretilmesi için şehrimizin tercih edilmesi Erzurum'un geleceğene olan güvenimizdir.

Her seferinde zulümden kaçanlara biz kucak açtık. Sadece son 7 yılda 4 milyon Irak ve Suriyeli ülkemize sığındı. Ne Avrupa ne Amerika'dan kayda değer bir destek almadık. 4 milyona yakın sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. AB 3 milyar ardından bir 3 milyar avro daha... Ne yazık ki birincisi bile gelmedi. Bu parayı projeler üzerinden aktarırız dediler. Yahu siz ne diyorsunuz, eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri... Adamlar oyalamaktan başka iş yapmıyorlar. Biz de verirseniz verirsiniz vermezseniz vermezsiniz deyip yolumuza devam ediyoruz. 

"VİCDANSIZLAR"

Biz sizden gelecek avroları bekliyor olsaydık, 4 milyon insan ölümler halkasına ilave olurdu. Yapacağımız çok iş var. Ne hizmet lazımsa veriyoruz. Üstlendiğimiz riskler de ortada. 2 kargo uçağı ve 5 bin TIR silah gönderdiler terör örgütlerine. Terör örgütü bunlara para mı veriyor. Biz paramızla silah verdin dedik, kongreden izin yok dediler. Vicdansızlar. Bunu neyle izah edeceksiniz. 

"AFRİN MESELESİ BÜYÜK ÖLÇÜDE ÇÖZÜLDÜ"

Türkiye Afrin meselesini büyük ölçüde çözmüş durumda. Afrin bölgesinin dörte üçünde kontrolü sağladık. 2 bin kilometrekarenin kontrolü bizde. Afrinlileri oraya yerleştireceğiz. Bizim o topraklarda gözümüz yok.

ABD'YE MENBİÇ'İ BOŞALTIN ÇAĞRISI

Münbiç konusunda ABD yeni bir yöntem önermiştir. Yönetimde sürekli değişiklik olduğu için yeni kadronun nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyoruz.  ABD neden Münbiç'te, DEAŞ'ı kovmak için. Şu anda orada DEAŞ yok. YPG çıktı mı 3 ayda çıkarırız dediler. Çıkmadılar. Bunları Fırat'ın doğusuna sürmediler. Biz oyalanmaya gelemeyiz. Oranın sahibi Araplar. Bırakalım onlar gelsin, girsin. Bunu söyledik.

Biz oralara işgal için değil Suriyeli kardeşlerimizin kendilerine güvenli bir gelecek kurmalarına yardım için gittik. ABD terör örgütüyle ile birlikte Münbiç'i boşaltırsa bu işi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştiririz. İnşallah Münbiç'teki kardeşlerimizi daha fazla bekletmeyeceğiz. Biz o teröristleri işgal ettikleri yerden mutlaka çıkaracağız. 

Bugün itibarıyla etkisiz hale getirlen terörist sayısı 3530'a ulaştı. Yavaş yavaş artık siviller yerlerine yerleşiyor." 

Kaynak:

Youtube Kanalımızı Takip Edin