Erdoğan: Fiyatlardaki balonun söneceğini ümit ediyoruz


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Erdoğan: Fiyatlardaki balonun söneceğini ümit ediyoruz

Sıcak gelişme... Kabine AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir kez daha toplandı. Toplantı 1 saat 45 dakika sürdü. Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Fiyatlardaki balonun söneceğini ümit ediyoruz” dedi.

Takip Et

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle: 

Maalesef son yıllarda Ramazan aylarını hep buruk bir şekilde geçiriyoruz. Dünya bir süredir salgınların yol açtığı olağanüstü dönemler yaşıyor. Ortaya çıkan belirsizlikler giderek artıyor. Salgın döneminde bozulan üretim ve tedarik sistemi hala düzeltilebilmiş değildir. Finanstan sağlığa, enerjiden gıdaya giderek ağırlaşan sorunlar dünyadaki tüm ülkeleri derinden sarsıyor. Ülkemizde kendi küçük ve kısır hesaplarında kaybolup, dünyada olup bitenleri takip edemeyen bir kesim varsa da biz tüm gelişmeleri takip ediyoruz.

Ukrayna-Rusya savaşı ile yeni boyutlar kazanan küresel krizi fırsata dönüşecek adımları atıyoruz. Türkiye tarafları bir araya getirerek, sorunun çözümü için somut ilerleme sağlayan tek ülkedir. Elbette küresel düzeyde yaşanan sıkıntıların bize de yansımaları oluyor. Salgın döneminin yol açtığı küresel krizin etkileri sürüyor. Enerji ve Gıda fiyatları başta olmak üzere küresel ekonomik dengeleri bir kez daha sarsan Rusya-Ukrayna krizinin etkilerini de derinden hissediyoruz.

Mevsim şartılarının meyve ve sebze fiyatlarının yükselmesine etkisini gözardı edemeyiz. Küresel sisteme entegre bir sistemde sizin kendi kendinize yetmenizle iş bitmiyor. Dışarı ürün satıyor, dışardan ürün alıyorsunuz. Bu  denge bozulunca fiyatlar her yer yükseliyor.  ABD'de açıklanan enflasyon rakamları sorunun ulaştığı boyutları göstermektedir. 

FİYATLARDAKİ BALONUN SÖNECEĞİNİ ÜMİT EDİYORUZ

Yalan haberler oluşturarak, aralarında anlaşıp fiyat artıranları, stokçuluk yapanları takip altına aldık. Bu tamahkarlarla mücadele ediyoruz. Sorun hukuki değil, ahlaki olduğu için istediğimiz sonuçları almakta güçlük çekiyoruz. Belirsizliğin yol açtığı tereddütler ortadan kalktıkça fiyatlardaki balonun söneceğini ümit ediyoruz. Her kesimi gözeten kayıpları telafi etmeye yönelik bir anlayışla yaklaşıyoruz. Bu düzelme yaşanana kadar desteğimiz sürecek. Kendi insanımızı asla temel gıda maddelerinden mahrum bırakmayacak üretim kapasitesine ve gerçekleşmesine sahibiz.

2053 Ulaştırma ve Lojistik ana planını sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülkemizin ulaştırma alanında son 20 yılda attığımız adımlar çok önemli. Türkiye geniş bir coğrafyanın lojistik süper gücü olma yolunda ilerlemektedir. Temel önceliğimiz ekonomimizin üretim gücünü desteklemek olmuştur. Akıllı yolların inşası bu uygulamalardan biridir. Veriye dayalı topluma kulak veren bir sistemle hazırladık. Demiryolu yatırımlarımız ön plana çıkmıştır. Yıllarca kaderine terk edilmiş demiryollarımızı önemli ölçüde canlandırmıştık. Demiryolu yatırımlarımız artık ön plana çıkmıştır. Demiryolu yolcu sayımız 2035 yılında 145 milyona ulaşacak.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin