Erdoğan konuştu TL eridi, dolar ve euro uçuşa geçti


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Erdoğan konuştu TL eridi, dolar ve euro uçuşa geçti

Sene başında 13,35 TL olan dolar kuru, bugün 16,72'yi gördü. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, faizi düşürmeye devam edeceklerini belirterek "Fiyat istikrarını ise aldığımız diğer tedbirlerin yanı sıra işimize gelen seviyedeki bir döviz kuruyla cari fazla artırarak sağlamayı planlıyoruz." demişti.

Takip Et

Dün Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, ''Kimse bizden şunu beklemesin; bu iktidar faizi artırmayacaktır; tam aksine biz faizi düşürmeye devam edeceğiz'' dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından serbest piyasada 16,6400 liradan alınan dolar 16,72 liradan satılıyor. 17,7650 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 17,93 lira olarak belirlendi. Böylece dolar/TL, 20 Aralık'tan sonra ilk kez bu seviyelere çıkmış oldu.

Dün, doların satış fiyatı 16,5620 lira, avronun satış fiyatı ise 17,7350 lira olmuştu.

NEBATİ DE FAİZ İNDİRİLECEK DEMİŞTİ
Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise, yakın bir dönemde faiz indiriminin düşünülmediğini, ekonomik göstergelerde beklenen iyileşmelerin ardından ise faizlerin aşağıya çekilebileceğini söylediği aktarıldı.

‘İŞİMİZE GELEN SEVİYEDEKİ DÖVİZ KURU…’
Finansal istikrar konusunda sorun olmadığını belirten Erdoğan, “Fiyat istikrarını ise aldığımız diğer tedbirlerin yanı sıra işimize gelen seviyedeki bir döviz kuruyla cari fazla artırarak sağlamayı planlıyoruz. Biz meseleye böyle bakıyor, buna göre çalışıyoruz” dedi.

Erdoğan, sıcak çatışma olmasaydı programın meyvelerini “bu aylarda” göstermeye başlayacağını, şimdi ise “biraz gecikmeyle” “önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren” gerçekleşeceğini belirtti.

CARİ FAZLA HEDEFİ TUTMADI
Erdoğan yönetiminin uyguladığı ekonomi tercihleri düşük faiz ile ihracat odaklı bir üretim canlılığı hedeflenirken böylece kalıcı cari fazla veren bir ekonomik yapı öngörülüyor.

Ancak küresel petrol, emtia, gıda fiyatlarında savaş kaynaklı sert yükselişler, Türkiye’nin cari fazla vermesine imkan tanımayacak boyuta ulaştı.

Ekonomistlerin bu yıl için cari açık beklentisi 40 milyar dolara yaklaştı ve her geçen gün yukarı revize ediliyor. Bu da politikanın temelini oluşturan ekonominin döviz fazlası verecek hale bu yıl gelemeyeceğini ve döviz ihtiyacının devam ettiğini gösteriyor. Bu gelişmeler, düşük rezervler kaynaklı endişeleri piyasalarda her zaman canlı tutuyor.

Bir diğer taraftan bu politikalar TL’deki değer kaybı ve büyüyen enflasyon sorunu beraberinde getiriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yılsonunda enflasyonu yüzde 50 altında görürken piyasa beklentisi TÜFE’nin yüzde 90’a yaklaştıktan sonra yılsonunda ancak yüzde 63.5’e gerileyeceği yönünde. Reuters anketlerinde her ay beklentiler daha da yukarı revize ediliyor.

Bugün Hazine’nin 6 ve 10 yıl vadeli tahvil ihaleleri de takip edilecek.

TCMB’nin geçen hafta yayımladığı PPK özetlerinde de mesajını verdiği teminat, likidite, makroihtiyati tedbirlerden bir kısmı dün açıklandı. Sistem TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığını artırıcı yönde oldu.

Öte yandan NATO kapsamındaki gelişmeler, Türkiye’nin Batı ile ilişkileri, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler, Lavrov ziyareti, Suudi Arabistan yöneticilerinin muhtemel Türkiye ziyareti, ek göstergenin bütçeye etkisi takip edilecek. (REUTERS)

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin