iOS 13 yepyeni özellikleriyle kullanıma sunuldu: iOS 13 nasıl yüklenir?.


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
iOS 13 yepyeni özellikleriyle kullanıma sunuldu: iOS 13 nasıl yüklenir?.

Apple bir süre önce iPad 7'yi, Apple Watch 5'i ve iPhone 11 serisini tanıtmıştı. Geçtiğimiz hafta düzenlenen lansmanda tanıtılan iOS 13 bugün itibariyle Türkiye'de kullanıma sunuldu. Güncellemeyi gören Apple kullanıcıları iOS 13 güncellemesini hangi telefonlar alacak sorusuna yanıt arıyor. Peki, iOS 13 nasıl yüklenir?.

Takip Et

Bir süredir Apple kullanıcıları tarafından büyük bir merakla beklenen iOS 13 kullanıma sunuldu. iOS 13 güncellemesi ülkemizde 20.00'den itibaren kullanıma girdi. Güncellemeyi gören Apple kullanıcıları iOS 13 özelliklerini merak ederken aynı zamanda akıllı telefonlarının güncelleme alıp almayacağını merak ediyor.

iOS 13'ÜN YENİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

iOS 13'te birçok yenilik yer alıyor. Bunlardan en önemlisi artık iOS 13'te karanlık modun bulunması. Kullanıcıların uzun zamandır istediği bir özellikti. Ayrıca yeni nesil işletim sisteminde Sign in With Apple isimli başka bir özellik daha yer alıyor.

Sitelerde veya uygulamalarda, üyelik için alt kısımda Google veya Facebook ile giriş yapma seçeneği vardır. İşte Apple da böyle bir özellik sunuyor. Ancak Sign in with Apple'da, Apple kullanıcının gerçek e-posta adresini gizleyip, her siteye özel gizli bir e-posta adresi oluşturuyor.

iOS 13'te karanlık mod, Sign in with Apple dışında iPhone'iPhone'u bul ve Arkadaş Bul uygulamaları tek çatı altında yer alıyor, kullanıcılar bütün Apple cihazlarını tek panelden kontrol edebiliyor. Mail uygulamasında da değişiklikler var, Mail uygulamasına gelen yeni engelleme özelliği ile istenmeyen e-postaların önüne tamamen geçiliyor.

E-postaların daha kolay ayrıştırılması adına yeni bir klasörleme sistemi de var. Mesajlar uygulaması iOS 13'ün yüklenmesiyle WhatsApp'a benzer bir uygulamaya dönüşüyor. Kullanıcılar kendi profil fotoğraflarını seçebileceği gibi kullanıcı adı da belirleme şansına sahip. Hatta bu bilgileri kimlerin göreceği dahi belirlenebilecek.

Bununla birlikte artık ses düzeyi ve titreşim simgeleri ekranın ortasında çıkmıyor. Ses düzeyi ses tuşlarının yanında ufak bir bar ile gösterilirken, telefonu titreşime aldığınız zaman üst kısımda beliren bir simgeyle iPhone'un titreşimde olduğu gösteriliyor. Üç parmak hareketi ile kopyalama, geri alma, kesme ve yapıştırma yapılabiliyor. Ayrıca Bluetooth ile fare desteği de iOS 13'te bulunuyor. iOS 13'te ayrıca sistem iyileştirmeleri ve performans artışı yenilikleri de var..

iOS 13 NE ZAMAN ÇIKACAK?

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre iOS 13 19 Eylül Perşembe günü Türkiye saati ile 20:00'da yayınlanacak.

Sizlere tavsiyemiz iOS 13'ü yüklemeden önce herhangi bir hataya karşı yedeklerinizi almanız olacaktır. En başta iPhone'unuzun yedeğini almanız ve güncellemeyi yüklemeniz daha iyi olacaktır.

iOS 13 GÜNCELLEMESİ ALACAK VE ALMAYACAK MODELLER

iOS 13 güncellemesi alacak olan iPhone modelleri şu şekilde:

iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPhone SE
iPod touch (7. nesil)

iOS 13 güncellemesi almayacak iPhone modelleri de şöyle:

iPhone 6 Plus
iPhone 6
iPhone 5s
iPhone 5c
iPhone 5

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin