İran Cumhurbaşkanı 'Dış Güçleri' suçladı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
İran Cumhurbaşkanı 'Dış Güçleri' suçladı

İran'da "başörtüsünü düzgün takmadığı" gerekçesiyle gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin ölümü üzerine başlayan gösteriler 6. gününde. Meşhed, Tebriz ve Kazvin kentlerindeki gösterilerde rejim yanlısı 3 Besic üyesi hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı en az 9'a yükseldi. Ülke genelinde başta kadınların katıldığı gösterilerde gittikçe artıyor. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, protestolarla ilgili yaptığı açıklamada, "Dış güçler ülkemizde kaos çıkarmak istiyorlar.." dedi.

Takip Et

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin gözaltına alındıktan sonra 'ahlak polisi' tarafından darp edildikten sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösterilerle ilgili yetkililer kesin ölü sayısını açıklamazken, devlet televizyonu olaylar sırasında şu ana kadar 35 kişinin hayatını kaybettiğini ancak kesin can kaybı sayısının yetkililer tarafından açıklanacağını duyurdu. Ülke genelinde ise protestolar gittikçe artıyor. Başta kadınların rejime ve baskıcı yönetimine karşı ayaklandığı eylemlere dünya genelinden destek geliyor..

İran Cumhurbaşkanı 'Dış Güçleri' suçladı
İran Cumhurbaşkanı 'Dış Güçleri' suçladı

REİSİ: HALKIMIZIN TALEPLERİNİ VE PROTESTOLARINI İŞİTİYORUZ
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, New York'ta düzenlenen 77. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dönüşü, Tahran'daki Mehrabad Havalimanı'nda ülke geneline yayılan protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Reisi, halkın sesine her zaman kulak verdiklerini belirterek, "Düşmanlar kaos istiyorlar. Halkımızın taleplerini ve protestoları işitiyoruz ancak kimsenin kaos yükünün altına girmesine izin vermeyiz. Hiçbir alanda ve hiçbir koşulda halkın güvenlik ve huzurunun tehlikeye atılmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

MAHSA EMİNİ OLAYINI NEDİR?
Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Tepkiler üzerine Tahran polisinden yapılan açıklamada, İrşad devriyesinin Emini'yi bir saatlik "brifing" için karakola götürdüğü, genç kadının burada aniden bilincini kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı yaşaması üzerine hastaneye sevk edildiği iddia edilmişti. 

İran devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde de Emini'nin polis merkezine getirildikten ve bir görevliyle konuştuktan sonra aniden fenalaşarak yere düştüğü görülüyor.

İran Cumhurbaşkanı 'Dış Güçleri' suçladı
İran Cumhurbaşkanı 'Dış Güçleri' suçladı

Sosyal medya kullanıcıları ise polisin, genç kadının "aniden" bilincini kaybettiği yönündeki açıklamasını reddederek, Emini'nin polis merkezine getirilmeden önce darbedildiğini öne sürüyor.

Emini'nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentinde düzenlenen cenaze töreni sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde protestolar başlamıştı.

Şu ana kadar Tahran, Senendec, Kerec, Tebriz, Meşhed, Kiş, Kirman, Yezd, Reşt, Bender Abbas, Abadan, Kirmanşah, Erdebil, İsfahan, Urumiye, Kazvin, Zencan, İlam, Mazenderan, Hemedan başta olmak üzere birçok şehirde gösteriler düzenlendi. Birçok noktada eylemciler ile güvenlik güçleri arasında şiddetli arbede yaşandı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin