Kimyasal gebelik yaşayan anne adaylarına önemli uyarı - Kimyasal Gebelik Nedir?


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Kimyasal gebelik yaşayan anne adaylarına önemli uyarı - Kimyasal Gebelik Nedir?

Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır , Kimyasal gebelik yaşayan anne adaylarına önemli uyarılarda bulundu. Ağır, Kimyasal gebelik, yumurtanın olması gerektiği gibi döllenememesi neticesinde oluşan bir gebelik türüdür. Bu korkulacak bir süreç değildir.. Kimyasal gebelik kısırlık değildir.. İşte Kimyasal Gebelik ile ilgili tüm merak edilenler.

Takip Et

Kimyasal gebelik fark edilemeyebilir  

Gebelik testiyle başlayan süreç, bilinmezlikleriyle birçok anne adayı için şaşırtıcı ve ürkütücü olabilmektedir. Anne adaylarının  kimyasal ve erken  gebelik kaybı oranlarının yüksek olduğunu öğrenmesiyle birlikte bu korkunun artığını ifade eden Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, şöyle konuştu: 'Kimyasal gebelik, son adet tarihinden yaklaşık 3 hafta sonra vücuttaki  B-HCG hormonunun yükselmesiyle  başlar. Ancak kimyasal gebeliklerde HCG testi pozitif olmasına karşın, ultrason ile gebelik kesesi görülmez. Genellikle ciddi bir kanama ve ağrı olmadan düşük gerçekleşir. Kimyasal gebelikler çoğu zaman fark edilemez. Kişi adetinin birkaç gün geçtiğini ve sonradan adet gördüğünü zanneder veya doğru zamanda adet görülür ancak görülen adetin diğerlerinden farklı olduğu kanaati oluşur.' dedi.

Kimyasal gebelik yaşayan anne adaylarına önemli uyarı
Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır. - Kimyasal Gebelik nedir?

Tek bir nedene bağlı olmayabilir 

Meriç Çağrı Ağır, 'Genel anlamda kimyasal gebeliğin, sperm ve yumurtadan gelen kromozomların birleşmesi sırasındaki kusurlardan kaynaklandığı  düşünülüyor. Bu durum her anne adayında olabileceği gibi ileri yaş gebeliklerde, troid hastalığı, ek hastalık durumlarında görülebilir. Ayrıca gebeliği olumsuz etkileyecek ilaçlar kullananlarda, radyasyona ya da  zararlı kimyasallara maruz kalanlarda daha sık görülür. Hamileliğin erken gebelik döneminde oluşan kanama durymlarında, kimyasal gebelik kaybı ile tutunma kanamasını birbirinden ayırmak çok kolay değildir. Ancak kesin olmamakla beraber tutunma kanamasının rengi çok daha açık sulu pembe, düşük kanaması ise  daha koyu vişne çürüğü rengindedir.' şeklinde konuştu.

Yeniden sağlıklı gebelik mümkün 

Kimyasal gebeliğin anne veya babadan kaynaklı bir sorun olmadığının bilinmesi gerektiğini vurgulayan Ağır, 'Kimyasal gebelik yapılan bir hata sonucunda oluşmaz. Tekrarlanma olasılığı vardır, ancak bu durum çoğu zaman gözlenmez. Kimyasal gebelik geçiren anne adaylarının bir kez daha çocuğu olmaz gibi bir algı varsa bu doğru değildir. Tekrar gebe kalınması için bir bekleme süresi de yoktur. Artık kimyasal gebelik kayıpları düşük olarak kabul etmemekteyiz. Kimyasal gebelik yaşayan anne adayları tekrardan sağlıklı bir gebelik süreci yaşayabilmektedirler.' dedi.

Kimyasal gebelik kısırlık demek değildir 

Kimyasal gebelik yaşayan anne adaylarının kaygılarına da  değinen Ağır,' Bu durumu birkaç kez yaşayan anne adayları tekrardan gebe kalamayacağım korkusuyla stres yaşamaktadırlar. Bu durum  sağlıklı bir gebelik sürecine geçişte sorun oluşturmaktadır. Yeniden bir gebeliğin oluşmasının önündeki engel, kimyasal gebelik sonrasında oluşan strestir. Kimyasal gebelik geçiren bir anne adayının sağlıklı bir gebelik yaşayabileceği kanıtlanmıştır. Bir diğer kaygı ise kimyasal gebelik geçiren anne adaylarının interfil ( kısırlık durumu) oldukları yanılsamasıdır.  Bu durumu yaşayan hastalar infertil değildir.' dedi.

Kimyasal gebelik yaşarsam tüp bebek tedavisi mi olmalıyım?

Kimyasal gebelik sürecini birkaç defa yaşayan anne adaylarında uygulanan tüp bebek tedavisinin, gebe kalamama problemiyle bağlantılı olmadığının altını çizen Ağır, 'Kimyasal gebelik, sperm ve yumurtadan gelen kromozomların birleşmesi aşamasında kaynaklanan bir sorun olduğu için laboratuvar ortamında sperm ve yumurtanın sorunsuz birleşmesi denetlenmektedir. Gerekli birleşmenin sağlandığı andan  itibaren, birleşen sperm ve yumurtaların kadının rahmine yerleştirilmesi amaçlanır. Sorunsuz birleşmenin gözlemlenmesinden sonra yapılan  tüp bebek tedavisinin başarı şansı yüksektir.' diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin