Mansur Yavaş'tan dünya çapında Covid-19 hamlesi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Mansur Yavaş'tan dünya çapında Covid-19 hamlesi

Türkiye genelinde başlattığı yardım kampanyaları ve projeleriyle örnek olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Covid-19 salgınıyla mücadelede diğer dünya başkentlerinin bu süreç zarfında kazandıkları deneyim ve bilgi birikimini tek bir havuzda bir araya getirecek uluslararası bir platformun kurulmasına da öncülük etti.

Takip Et

”Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara olarak, tüm dünya başkentlerini bir araya getiren ‘Covid-19’a karşı başkentler ittifakı’ adlı bir platform kurduk. Bu web sitesi, Covid-19 salgınına karşı mücadelemizde deneyimlerimizi birbirimizle paylaşabileceğimiz yerdir” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın çağrısıyla Ankara dahil birçok dünya başkenti bu platformda bir araya geldi.

Platformda şu başkentler yer alıyor:

Atina, Bağdat, Bangkok, Banjul, Bişkek, Brüksel, Budapeşte, Buenos Aires, Bükreş, Dnipro, Doha, Guanco, İslamabad, Kanberra, Karkiv, Kiev, Lefkoşa Türk Belediyesi, Londra, Lübliyana, Maputo, Moskova, Nur-Sultan, Paris, Pekin, Priştine, Riga, Saraybosna, Sejong, Seul, Shenzhen, Singapur, Tahran, Taipei, Talin, Tiflis, Tiran, Tokyo, Tunus, Ulan Batur, Washington, Viyana, Zagreb.

Mansur Yavaş'tan dünya çapında Covid-19 hamlesi
Mansur Yavaş'tan dünya çapında Covid-19 hamlesi

Platform sayesinde tüm dünya başkentlerinin salgın süreci ile mücadele yöntemleri, güncel haberler, Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan Covid-19 salgınına ait günlük veriler ve bilgiler ‘www.capitalsinitiative.org‘ internet sitesi üzerinden paylaşılmaya başlanıldı.


102 DİLDE MAKALE VE HABER PAYLAŞIMI

Platformda 30 kişilik ekip başkentler ve büyükelçiliklerle irtibat halinde önemli verilere ulaşırken, günlük ortalama 5 bilimsel makale ve haberler otomatik çeviri ile 102 dilde yayınlanır hale geldi.

Ayrıca sitede dünya haritası üzerinden ülke ülke vaka ve ölüm sayılarına kolaylıkla ulaşılabilirken, günlük bilgiler ve tüm çalışmalar anlık olarak platforma konuluyor.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin