Son dakika: Merkez Bankası Faiz düşürdü. Dolar fırladı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: Merkez Bankası Faiz düşürdü. Dolar fırladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bugün toplandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faizi 100 baz puan indirimle yüzde 13 seviyesine düşürdü. Oysa bu yıl 70 merkez bankası enflasyonu düşürmek için faizi en az 50 baz puan artırdı. Hatta bazı merkez bankalarının on yıllar sonra ilk kez faiz artırması dikkat çekti. TÜrkiye'de ise aksi durum söz konusu. Kararın ardından dolar fırladı..

Takip Et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Kurul, faizi yüzde 13 seviyesine düşürdü.

Uzun süredir 17.95 bandında hareket eden kararın ardından dolar şu dakikalarda 18.10'dan işlem görüyor.

Son dakika: Merkez Bankası Faiz düşürdü. Dolar fırladı
Son dakika: Merkez Bankası Faiz düşürdü. Dolar fırladı

Bloomberg’in son yayınladığı haritaya göre, bu yıl dünyada 70 merkez bankası enflasyonu düşürmek için faizi en az 50 baz puan artırdı. Hatta bazı merkez bankalarının on yıllar sonra ilk kez faiz artırması dikkat çekti.

SON DÖNEMDEKİ FAİZ KARARLARI NELER OLMUŞTU?

2021 yılında ocak ve şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş, mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Nisan, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmamış ve faizler yüzde 19’da sabit tutulmuştu.

Eylül ayında ise faizler yüzde 19’dan yüzde 18’e çekildi. Ekim ayında politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 18'den yüzde 16'ya indirildi. Kasım ayında da faiz indirimini sürdüren Merkez Bankası, 100 baz puan indirime gitti ve faizleri yüzde 15’e çekti.

Son olarak aralık ayında da faizlerin 100 baz puan indirilmesiyle birlikte faiz yüzde 14’e düşürüldü. 2022 ocak ve şubat, mart, nisan ve mayıs, haziran ve temmuz aylarında da faiz yüzde 14’te sabit bırakıldı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin