Türkiye ilk kez ‘özgür olmayan’ ülkeler arasında! Erdoğan detayı!


Haber Oku Kaynak: Haber Oku / Şehir: Genel
Türkiye ilk kez ‘özgür olmayan’ ülkeler arasında! Erdoğan detayı!

Freedom House (Özgürlük Evi) adlı düşünce kuruluşu, 2018 Dünyada Özgürlükler Raporu’nda Türkiye’yi ilk kez özgür olmayan ülkeler kategorisine aldı. Raporda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devlet ve toplum üzerinde kişisel kontrol dayatmak için uğraştığı belirtilirken, 15 Temmuz sonrası muhalif olarak algıladığı kişilere karşı baskıcı politika ve uygulamaları yoğunlaştırdığına dikkat çekildi..

Takip Et

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Freedom House listesinde Türkiye’nin notu geçen yıla göre 6 puan geriledi.

"ERDOĞAN, DEVLET VE TOPLUM ÜZERİNDE KİŞİSEL KONTROL DAYATMAK İÇİN UĞRAŞIYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın giderek daha kötüleşen yerel ve bölgesel güvenlik ortamında devlet ve toplum üzerinde kişisel kontrol dayatmak için uğraştığını belirten Freedom House, “15 Temmuz darbe girişiminden sonra muhalif olarak algıladığı kişilere karşı baskıcı uygulamalar genişletilip yoğunlaştırıldı, bu durum Türk vatandaşları üzerinde vahim sonuçlar yarattı” dedi.

Türkiye, son 10 yılda 34 puan gerilemeyle bu zaman diliminde en çok puanı düşürülen ülke. Bu sonuç da Türkiye’ye ‘kısmen özgür’ ülkeler arasından ‘özgür olmayan’ ülkeler arasına soktu.

TÜRKİYE SON 49 ÜLKE İÇENDE

ABD’nin özgürlük notunu da üç puan düşüren rapora göre küresel özgürlükler 12 yıldır sürekli gerileme kaydediyor. 2017’de de 71 ülkede siyasi haklar ve sivil özgürlüklerde gerileme görülürken, sadece 35 ülkede durum iyileşme gösterdi.

195 ülke değerlendirme altına alınırken, bunlardan 88’i (yüzde 45) ‘özgür‘, 58’i (yüzde 30) ‘kısmen özgür’  ve 49’u (yüzde 25) ‘özgür değil’ kategorisinde yer aldı.

Freedom Wold Turkey Raporu

Türkiye listede en çok düşüş gösteren ülke olarak ilk sırada yer aldı. 

Raporda ‘özgür olmayan ülkeler’ kategorisine alınan 49 ülkeden 12’sinin siyasi haklar ve sivil özgürlükler açısından ‘kötünün de kötüsü’ konumunda olduğu tespiti yapıldı. Bu ülkeler en az özgür olandan başlayarak şöyle sıralandı: Suriye, Güney Sudan, Eritre, Kuzey Kore, Türkmenistan, Ekvador Ginesi, Suudi Arabistan, Somali, Özbekistan, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya.

Raporun Türkiye bölümüne de ‘Demokrasi krizde’ başlığı atıldı. Değerlendirmede, Türkiye’nin ‘özgür değil’ kategorisine düşürülmesi şöyle gerekçelendirildi: “Gücü cumhurbaşkanlığında toplayan, derinden kusurlu anayasa referandumu, seçilmiş belediye başkanlarının hükümet tarafından atananlarla toplu olarak değiştirilmesi, insan hakları aktivistleri ve diğer ‘devlet düşmanı’ olarak nitelenen kişilere yönelik keyfi kovuşturmalar, devlet memurlarına yönelik devam eden temizlik operasyonları.”

Kaynak:

Youtube Kanalımızı Takip Edin