Artık Gün nedir? 2024 Artık Gün Google Doodle oldu


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Artık Gün nedir? 2024 Artık Gün Google Doodle oldu

Artık Gün nedir? Gregoryen takviminde dört yılda bir Şubat ayına eklenen 29 Şubat tarihine artık gün ismi veriliyor. 2024 artık gün Google tarafından bir Doodle hazırlanarak hatırlatıldı. En son 2020 yılında miladi takvime eklenen 29 Şubat, her yıl 6 saatlik bir zaman kaymasını önlemek için dört yılda bir takvime bir gün ekleniyor.

Takip Et

Şubat ayı bu sene 29 gün sürecek ve "2024 Artık Gün " Google tarafından bir Doodle'la hatırlatıldı. Artık gün, her dört yılda bir, normalde 28 gün olan Şubat ayına bir gün eklenerek oluşturulan bir ek gün olarak kabul ediliyor.  normalde 365 gün olan bir yılı 366 güne çıkarır ve bu ek günü içeren yıllara "artık yıl" denir. 

2024 ARTIK GÜN GOOGLE'DA DOODLE OLDU
Google, dört yılda bir gerçekleşen ve bu yıla denk gelen 2024 artık gün için bir Doodle hazırladı. 
Google tarafından Kurbağa animasyonu ile kullanıcıların beğenisine sunulan 2024 artık gün doodleı için yapılan açıklama şu şekilde yer aldı;

"Sinir bozucu bir haber, bugün artık gün! Artık Gün, 29 Şubat, takvimlerimizi Dünya ve Güneş ile aynı hizada tutmak için yalnızca dört yılda bir gerçekleşir.

2024 ARTIK GÜN NEDİR?
"Artık gün," Gregoryen takviminde dört yılda bir, Şubat ayına eklenen 29 Şubat tarihine denir. Bu ek gün, Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüş süresinin tam olarak 365 gün olmamasından kaynaklanan bir zaman ayarlamasıdır. Gerçekte, Dünya'nın Güneş etrafında dönmesi yaklaşık 365,25 gün sürer. Bu küçük farkı telafi etmek için her dört yılda bir artık yıl ve artık gün eklenir. Bu sayede takvim yılı, astronomik yıla daha yakın hale getirilir ve mevsimlerin zamanla kaymasının önüne geçilir.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin