Merdan Yanardağ tutuklandı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Merdan Yanardağ tutuklandı

Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'la ilgili açıklamaları nedeniyle gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen gazeteci Merdan Yanardağ tutuklandı.

Takip Et

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı dün bir televizyon programında gazeteci Merdan Yanardağ’ın bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan hakkında açıklamaları nedeniyle re’sen soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Yanardağ “suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Merdan Yanardağ, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na götürüldü.

Savcı öğle saatlerinde Yanardağ’ı tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti.

Merdan Yanardağ tutuklandı
Merdan Yanardağ tutuklandı

YANARDAĞ TUTUKLANDI

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Yanardağ’ın “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Merdan Yanardağ, Ergenekon-Balyoz kumpas sürecinde de tutuklanmış, bir süre cezaevinde kalmıştı.

YANARDAĞ’IN AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Merdan Yanardağ hakkında tutuklama kararı verilmesinin ardından avukatları Bilgütay Hakkı Durna, Ümit Isıgöllü ve oğlu Alp Yanardağ Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Avukat Hakkı Durna şunları söyledi:

“Biz şunu fark ettik; soruşturma yalnızca sosyal medyada dolaşan, uzun bir programdan yalnızca 4-5 dakikalık cımbızlanmış halinin çözümü yapılmış ve o halde soruşturma başlatılmış. Gözaltı talebi de o metin üzerinden verilmiş.

‘Bu sözler bize ait ama bağlamından koparılmış, yapıştırılmış. Bizim derdimizi de ifade etmiyor' dedik.

Bu sabah çıkarıldı, öğlen saatlerinde ifadesi alındı. Programın tamamını savcılığa sunduk ve ‘programın bütününün incelenmesini istiyoruz' dedik. Evraklar dosyaya girmiş oldu. Savcılık ve sonrasında da hakimlik huzurundaki sorguda dinlendi kayıtlar ama sonuç değişmedi.

Apar topar, 24 saat içinde bir tutuklama kararı ile karşı karşıyayız. İtiraz hakkımızı kullanacağız. Hukuki açıdan boş, dayanaksız bir dosya olduğunu düşünüyorum. Ama biliyorsunuz Türkiye'de yargı uzun süredir siyasi saiklerle hareket ediyor. Sonuç bu.

Muhtemelen Metris' e gönderilecek, onu netleştireceğiz. Nihai olarak belki Silivri olacaktır ama net bilgi henüz yok.”

Avukat Ümit Isıgöllü ise Yanardağ'ın adliyeden yaptığı açıklamayı şöyle aktardı:

“‘Bu bir demokrasi ve hukuk mücadelesidir. Durmak yok. Biz bu mücadeleye devam edeceğiz. Pek hukuki değil, siyasi olabileceğini düşünüyorum. Hiçbir şekilde ne terör örgütünü destekledim. Bunca senelik meslek hayatımda durduğum yerde ne bir teröristi ne de bir terör örgütünü desteklemedim. Bu suçu işlemedim, reddediyorum' dedi.”

Oğlu Alp Yanardağ ise şöyle konuştu:

“Bunların hepsi temelsiz ve asılsızdır. Hiçbir geçerliliği yoktur' demişti. Bu dava hukuki falan değil. Bunu herkes biliyor. Babam sonuna kadar mücadeleyi devam ettirmekten yana. Bundan geri adım atmadığı için zaten şu an içeri alındı.”

BASIN KONSEYİ AÇIKLAMA YAPTI

Basın Konseyi TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ın tutuklanmasına yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi. Basın Konseyi’nin açıklaması şöyle:

“Merdan Yanardağ'ın, AKP'li bir milletvekilinin terörist başı Öcalan hakkındaki açıklamalarını yöneticisi olduğu TELE 1 ekranında eleştirdiği yayın, aradan geçen 6 gün sonra, medyayı susturmak için fırsat kollayan siyasi anlayışın verdiği talimatla çarpıtılarak gündeme getirilmiştir. Trollerinin, Yanardağ'ın sözlerini cımbızlayıp ‘montaj kaset' oluşturarak sosyal medyada başlattığı ihbar kampanyası; Yargının ve RTÜK'ün aynı anda devreye sokulması, TELE 1'i susturma kumpasının kanıtıdır.

“AĞIR BİR HUKUKSUZLUK”

– Hakkında açılan her soruşturmada adliyeye ifade vermeye giden Merdan Yanardağ'ın, savcının bu kez davet çıkarmayıp TELE 1'de yayındayken televizyon binasına polis ekibi gönderilip gözaltına aldırması; bir gece emniyette tutulduktan sonra tutuklu yargılanmasına karar verilerek Silivri Cezaevi'ne gönderilmesi, ağır bir hukuksuzluktur.

– Merdan Yanardağ'ın, seçimlerin hemen ardından bir ‘montaj kaset' kumpası ile gözaltına alınması ve tutuklanması, özgür ve bağımsız medyaya gözdağıdır. Anayasal güvence altındaki basın özgürlüğünün ihlali; halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının gaspıdır. Demokrasiyle yönetilen bir ülkede böyle bir olay kabul edilemez.

“MESLEKTAŞIMIZIN YANINDAYIZ”

– TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, meslek yaşamı boyunca teröre ve terör örgütlerine her hal ve koşulda karşı çıkmış; demokrasiden ve çağdaşlıktan yana olduğunu kanıtlamış bir yurtsever; ilkeli ve dürüst bir gazetecidir. Basın Konseyi olarak meslektaşımız Merdan Yanardağ'ın yanında olduğumuzu, ona yapılan bu zulmün, ilkeli ve dürüst gazetecilik yapan meslektaşlarını yolundan alıkoyamayacağını bildiriyor; basın özgürlüğünü yok sayanlara da bir gün hukukun gerekli olacağını hatırlatıyoruz.”

KILIÇDAROĞLU: BU YANLIŞTAN HEMEN DÖNÜLMELİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Merdan Yanardağ tutuklandı
Merdan Yanardağ tutuklandı

Kılıçdaroğlu, mesajında “Ahlaki hükmünü yitiren Saray hükümeti, montajlarla algı yönetimine devam ediyor. Gazeteci Merdan Yanardağ'ın, hükümetin neyi, neden yaptığını hatırlattığı konuşmasının bir bölümü üzerinden tutuklanması, ülkemiz adına utanç vericidir. Bu yanlıştan derhal dönülmeli, Merdan Yanardağ serbest bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin