Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Fatih Karahan oldu


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Fatih Karahan oldu

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu. Karahan da tıpkı istifa eden Hafize Gaye Erkan gibi Amerika'dan gelmiş ve Merkez Bankası Başkan yardımcılığı görevini sürdürüyordu.

Takip Et

Son dakika... Merkez bankası'nda Hafize Gaye Erkan'ın istifasının ardından yeni başkan Fatih Karahan oldu. 
Karahan, Merkez Bankası Başkan yardımcılığı görevini sürdürüyordu.

O DA AMERİKA'DAN GELDİ

Tıpkı bugün istifa eden Hafize Gaye Erkan gibi Amerika'dan Türkiye'ye dönerek temmuz ayında Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak göreve başlayan Fatih Karahan'ın adı başkanlık koltuğu için geçiyordu.

Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Fatih Karahan oldu
Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Fatih Karahan oldu

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlayan Karahan, 2012-2022 yılları arasında New York Merkez Bankası'na bağlı Para Politikası Araştırma Bölümü İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları alanında ekonomik araştırma danışmanı olarak sürdürdü. İşte Dr. Fatih Karahan hakkında merak edilen güncel bilgiler...

FATİH KARAHAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan’ın 9 Haziran 2023’te Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından, üst yönetimde de 28 Temmuz 2023'te değişmişti. 

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine getirilen isimlerden biri olan ekonomist Fatih Karahan ABD’de yaşıyordu.

Temmuz 2023'te sosyal medya hesabından uçağın içinde ailesiyle birlikte göründüğü bir fotoğraf paylaşan Karahan, takipçilerinin nereye seyahat ettiğini sorması üzerine Türkiye yanıtını vermişti. 

Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Fatih Karahan oldu
Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Fatih Karahan oldu

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. 

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı.

 

İLGİLİ HABER
Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin