YRP Ak Parti il ittifak yapmayacaklarını açıkladı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
YRP Ak Parti il ittifak yapmayacaklarını açıkladı

Son Dakika: Erbakan Açıkladı! Yeniden Refah Seçimlerde AKP ile İttifak Yapmıyor, Ankara İstanbul ve İzmir'de Aday Çıkarıyor. Erbakan 'AKP ile 14 Mayıs seçiminden önce yaptığımız mutabakat metninin tam tersi icraatlar gerçekleştirildi. İktidar Gazze konusunda gereken adımları atmadı' dedi.

Takip Et

Yeniden Refah Partisi genel başkanı Fatih Erbakan ittifak kararını açıklıyor... Erbakan "Milletimiz ve teşkilatlarımız ittifak içinde yer almamızı istemiyor" diye konuştu. Erbakan "Adil bir teklifle gelinmedi" dedi. Ankara İzmir ve İstanbul'da aday çıkarıyor.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin ittifak kararını açıkladı. Erbakan, Ankara İzmir ve İstanbul'da aday çıkarıyor.

Ankara, İstanbul ve İzmir adaylarının önümüzdeki cumartesi açıklanacağını belirtti.

Erbakan "AKP ile 14 Mayıs seçiminden önce yaptığımız mutabakat metninin tam tersi icraatlar gerçekleştirildi. İktidar Gazze konusunda gereken adımları atmadı" diye konuştu.

YRP Ak Parti il ittifak yapmayacaklarını açıkladı
YRP Ak Parti il ittifak yapmayacaklarını açıkladı

Erbakan, Cumhur İttifakı içinde yer almalarının asıl sebebinin ülkenin selameti olduğunu ve mutabakat metnini ortaya koyarak temel prensiplerinden ödün vermeden Cumhur ittifakı içinde yer aldıklarını anlattı.

Erbakan "Bu bir beka seçimi değildir, memleket elden gidiyor söylemi de doğru değildir" diye konuştu.

Erbakan, 5 sebep saydı:

- Müzakere sürecinde karşımıza 5 sebep çıktı. Bu seçimin 14 Mayıs'tan önemli bir farkı olduğunu gördük.

- Milletimiz bu seçimde ittifak yapmamızı istemiyor. 14 Mayıs'ta milletimiz fedakarlık yaparak ittifak istiyordu.

- Bizim önceliğimiz milletimizin bizden beklentisidir. 14 Mayıs 2023 seçimlerinde milletimizin bizden beklentisi dikkate alarak Cumhur İttifakı içinde yer almıştık ancak bu seçimde millet ittifakın içinde yer almamızı istemiyor.

- İkinci sebep, teşkilatlarımız da ittifakın içinde yer almamızı istemiyordu. Bir önceki seçimde teşkilatların yüzde 60'ı istemiyordu, bu seçimde yüzde 95'i istemiyor.

- Üçüncüsü, biz bu seçimlere beka seçimi olarak bakmıyoruz.

- Dördüncü husus da 14 Mayıs'taki karşı blok bu seçimlere ittifak olarak girmiyor. Karşı blokta böyle bir kenetlenme yoksa burada da ittifak yapılması ciddi bir husus olarak görülmüyor.

- Beşinci husus, AKP ile yapılan görüşmelerde AKP'nin bize adil tekliflerle gelmemiş olmasıdır. İyi niyetle bu görüşmeleri yaptık ancak adil ve dengeli bir taleple karşılaşmadık.


- Madem İstanbul ve Ankara'nın CHP zihniyetinden kurtarılmasını istiyoruz, o zaman muhataplarımızdan da bu yaklaşımı görmemiz lazımdı. AKP ile bu seçimlerde ittifak yapmamak, Ankara, İstanbul ve İzmir'de de kendi adaylarımızı çıkarmaya karar verdik.

Erbakan, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Bu mutabakat metni sayesinde ilkelerimizin arkasında durduk, başka bir talebimiz olmadı. Ancak üzülerek gördük ki 14 Mayıs için ortaya koyduğumuz mutabakat metininde yazanların tersi ortaya koyuldu. İşte 2024 bütçesi, emeklinin ve dar gelirlilerin içinde bulunduğu durum bunun en önemli göstergeleridir. Zam yağmurları da bunun başka bir göstergesi. İktidarın Gazze konusunda adım atmadığını da üzülerek görüyorum. İsrail Büyükelçisinin kovulması, Tel-Aviv'deki büyükelçimizin geri çekilmesi. Ticari ilişkilerin durdurulması gibi adımlar atılmadı ve 30 bin insanımız göz göre göre katledilmiştir.İktidarda bulunanlar miting yapmak dışında hiçbir adım atmamışlardır.

Müzakere sürecinde karşımıza 5 sebep çıktı. Bu seçimin 14 Mayıs'tan önemli bir farkı olduğunu gördük. Milletimiz bu seçimde ittifak yapmamızı istemiyor. 14 Mayıs'ta milletimiz fedakarlık yaparak ittifak istiyordu."

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin